niedziela, 23 marca 2014

Zamek w Bytowie



 

Zamek w Bytowie

Został wybudowany w latach 1398-1406.Pod kierunkiem Mikołaja Felleinsteina.
W 1410 został opanowany przez wojska Władysława Jagiełły,lecz zwrócono go Krzyżakom po 1 pokoju toruńskim.
Podczas wojny 13 letniej znowu opanowały go wojska polskie po czym Kazimierz Jagielończyk oddał w lenno w 1466 roku księciu pomorskiemu Erykowi II.
W II połowie XVI wieku zamek był w rękach Gryfitów.W 1638 roku wraz ze śmiercią ostatniego Gryfitów na mocy układu zamek przechodzi w ręce Polski i pełni rolę siedziby starosty.
W czasie wojny polsko-szwedzkiej zamek spłonął. Częściowo odbudowany po przejęciu miasta przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma I.Ostatecznie zamek odbudowano z przerwami w latach 1957-1962 i 1969-1990 umieszczając w nim Muzeum Zachodnio-Kaszubskie.




Możnz zobaczyć narzędzia pradawne jakimi się wtedy posługiwali nasi przodkowie. 

















Zbiory Działu Artystyczno-Historycznego były początkowo gromadzone głównie drogą darów i przekazów. W październiku 1972 roku Dyrekcja Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Bytowie przekazała do muzeum szafę gdańską z drugiej połowy XVIII wieku, pochodzącą z wyposażenia pałacu w Gostkowie. W 1974 roku na zlecenie Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie Pracownia Konserwacji Mebli Zabytkowych w Poznaniu przeprowadziła generalną konserwację wspomnianej szafy połączoną z uzupełnieniem brakujących elementów konstrukcyjnych i detali ozdobnych. Dwudrzwiowa szafa, wykonana w 1773 roku w pracowni gdańszczanina Johanna Christiana Augerera, do dziś jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury materialnej w muzeum.


 W sali zgromadzono portrety książąt pomorskiej dynastii Gryfitów. Współcześnie wykonana kolekcja obrazów przedstawia 16 książąt i księżniczek pomorskich związanych historycznie z bytowskim zamkiem. Począwszy od Eryka II , który w 1454 roku otrzymał zamek od Kazimierza Jagiellończyka po Bogusława XIV, który 1637 roku swą bezpotomną śmiercią przerwał panowanie dynastii Gryfitów na Pomorzu





 Obecnie muzeum posiada jedną z większych kolekcji współczesnej sztuki ludowej na Pomorzu. W zbiorach znajdują się prace ponad 100 współczesnych twórców zamieszkujących na terenie całych Kaszub.

poniedziałek, 10 marca 2014

Pasikonik


Własnie któregoś dnia zawitał do mnie na balkon jakiś duży konik polny, okazało się potem że jest to pasikonik.Pasikonik zielony-Trttigonia Viridissima.
Gatunek owada  z rodziny pasikoników-Tettigoniidae.Występuje w Europie, Azji i  Północnej Afryce. 










Duży owad o długości ciała 40 mm i skrzydłach występujących daleko za odwłok.
Pospolicie występuje wśród traw.
Jest sprawnym drapieżnikiem polującym na mniejsze owady.
Dobrze wspina się i skacze,potrafi tez dobrze latać.Jego zielone ubarwienie pomaga mu być trudno dostrzegalnym wśród traw,krzewów i drzew.Silnie rozwinięty aparat gębowy, długie czułki ,dobrze wykształcone oczy i silne nogi czynią go sprawnym łowcą.